gstreamer 1.0.3 - en to ja translation catalogue (170 entries)

en: "%s" is a directory.
ja: ファイル "%s" はディレクトリです

en: Additional debug info:
    %s
ja: 追加のデバッグ情報:
    %s

en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
ja: バッファリング中なので、パイプラインを一時停止 (PAUSED) にします...

en: Colon-separated paths containing plugins
ja: プラグインを含むコロン (:) で区切られたパス

en: Could not close resource.
ja: リソースをクローズできません

en: Could not close supporting library.
ja: サポートライブラリをクローズできません

en: Could not configure supporting library.
ja: サポートライブラリを構成できません

en: Could not create temp file "%s".
ja: 一時ファイル "%s" を作成できません

en: Could not decode stream.
ja: ストリームをデコードできません

en: Could not demultiplex stream.
ja: 出力ストリームを取り出せません

en: Could not determine type of stream.
ja: ストリームの種類を判別できません

en: Could not encode stream.
ja: ストリームをエンコードできません

en: Could not get info on "%s".
ja: "%s" 上の情報を取得できません

en: Could not get/set settings from/on resource.
ja: リソース上またはリソースから設定を取得・変更ができません

en: Could not initialize supporting library.
ja: サポートライブラリを初期化できません

en: Could not load plugin file: %s
ja: プラグインファイルをロードできませんでした: %s

en: Could not multiplex stream.
ja: ストリームを多重化できません

en: Could not open file "%s" for reading.
ja: 読み込み用にファイル "%s" を開くことができません

en: Could not open file "%s" for writing.
ja: 書き込み用にファイル "%s" を開くことができません

en: Could not open resource for reading and writing.
ja: 読み書き用にリソースを開くことができません

en: Could not open resource for reading.
ja: 読み込み用にリソースを開くことができません

en: Could not open resource for writing.
ja: 書き込み用にリソースを開くことができません

en: Could not perform seek on resource.
ja: リソース上でリークができません

en: Could not read from resource.
ja: リソースから読み込むことができません

en: Could not synchronize on resource.
ja: リソースを同期できません

en: Could not write to resource.
ja: リソースを書き込むことができません

en: Disable colored debugging output
ja: デバッグ出力のカラー出力を無効にする

en: Disable debugging
ja: デバッグを無効にする

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
ja: プラグインのロード中に発生したセグメンテーション違反のトラップを無効にする

en: Disable updating the registry
ja: レジストリのアップデートを無効にする

en: Do not install a fault handler
ja: フォールトハンドラをインストールしない

en: Do not output status information of TYPE
ja: TYPE のステータス情報を出力しない

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
ja: バッファリングが完了しましたので、パイプラインを再生中 (PLAYING) にします...

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
ja: エラー: パイプラインを構築することができません

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
ja: エラー: パイプラインを構築することができません: %s

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
ja: エラー: 'pipeline' エレメントが見つかりませんでした

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
ja: エレメントはこのストリームのための処理を実装していません。バグを登録してください

en: Encoding error.
ja: エンコーディングエラー

en: Error closing file "%s".
ja: ファイル "%s" のクローズ時にエラーが発生しました

en: Error while seeking in file "%s".
ja: ファイル "%s" のシーク中にエラーが発生しました

en: Error while writing to download file.
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました

en: Error while writing to file "%s".
ja: ファイル "%s" の書き込み中にエラーが発生しました

en: Error writing registry cache to %s: %s
ja: %s へのレジストリキャッシュの書き込み中にエラーが発生しました: %s

en: File "%s" is a socket.
ja: ファイル "%s" はソケットです

en: GStreamer Options
ja: GStreamer オプション

en: GStreamer encountered a general resource error.
ja: GStreamer 上で一般的なリソースエラーが起きました

en: GStreamer encountered a general stream error.
ja: GStreamer 上で一般的なストリームエラーが起きました

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
ja: GStreamer上で一般的なサポートライブラリエラーが起きました

en: GStreamer error: clock problem.
ja: GStreamer エラー: クロックの問題

en: GStreamer error: negotiation problem.
ja: GStreamer エラー: ネゴシエーションの問題

en: INFO:
    %s
ja: 情報:
    %s

en: Implemented Interfaces:
ja: 実装されているインターフェイス:

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
ja: GStreamer 内部エラー: コードが実装されていません

en: Internal GStreamer error: event problem.
ja: GStreamer 内部エラー: イベントの問題

en: Internal GStreamer error: pad problem.
ja: GStreamer 内部エラー: パッドの問題

en: Internal GStreamer error: seek problem.
ja: GStreamer 内部エラー: シークの問題

en: Internal GStreamer error: tag problem.
ja: GStreamer 内部エラー: タグの問題

en: Internal GStreamer error: thread problem.
ja: GStreamer 内部エラー: スレッドの問題

en: Internal data flow error.
ja: 内部データフローエラー

en: Internal data stream error.
ja: 内部データストリームエラー

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
ja: International Standard Recording Code - http://www.ifpi.org/isrc/ を参照してください

en: Interrupt: Stopping pipeline ...
ja: 割り込み: パイプラインを停止しています...

en: Missing element: %s
ja: エレメントが見つかりません: %s

en: No file name specified for reading.
ja: 読み込み用のファイル名が指定されていません

en: No file name specified for writing.
ja: 書き込み用のファイル名が指定されていません

en: No space left on the resource.
ja: リソースに空きがありません

en: Output messages
ja: 出力メッセージ

en: Output tags (also known as metadata)
ja: タグ (メタデータ) を出力する

en: Print all elements
ja: すべてのエレメントを表示する

en: Print available debug categories and exit
ja: 利用可能なデバッグカテゴリを表示して終了する

en: Print the GStreamer version
ja: GStreamer バージョンを表示する

en: Resource busy or not available.
ja: リソースがビジーか利用可能ではありません

en: Resource not found.
ja: リソースが見つかりません

en: Setting pipeline to PAUSED ...
ja: パイプラインを一時停止 (PAUSED) にしています...

en: Setting pipeline to PLAYING ...
ja: パイプラインを再生中 (PLAYING) にしています...

en: Show GStreamer Options
ja: GStreamer オプションを表示する

en: Stream contains no data.
ja: ストリームでデータが含まれていません

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
ja: ストリームは暗号化されていますが適したキーがないため復元できません

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
ja: ストリームは暗号化をサポートしていません

en: The stream is in the wrong format.
ja: ストリームのフォーマットが正しくありません

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
ja: このストリームを処理することができるコーデックがありません

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
ja: このアプリケーションはGStreamer で無効にしている機能を使用しようとしています

en: Total count:
ja: 合計数:

en: URI to the license of the data
ja: デーtのライセンスへの URI

en: Unknown option
ja: 不明なオプション

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
ja: GStreamer はプラグインを見つけることができません

en: album
ja: アルバム

en: album sortname
ja: アルバムのソート名

en: application data
ja: アプリケーションデータ

en: application name
ja: アプリケーション名

en: artist
ja: アーティスト

en: artist sortname
ja: アーティストのソート名

en: attachment
ja: 添付

en: audio codec
ja: 音声コーデック

en: beats per minute
ja: BPM

en: bitrate
ja: ビットレート

en: buffering...
ja: バッファリング中...

en: codec
ja: コーデック

en: codec the subtitle data is stored in
ja: 字幕データが保存されているコーデック

en: comment
ja: コメント

en: commonly used title
ja: 共通につかわれるタイトル

en: composer
ja: 作曲者

en: composer sortname
ja: 作曲者のソート名

en: contact
ja: コンタクト

en: contact information
ja: コンタクト情報

en: container format
ja: コンテナ形式

en: controllable
ja: コントロール可能

en: could not link %s to %s
ja: %s を %s へリンクできません

en: date
ja: 日付

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
ja: データが作成された日付 (GstDateTime 構造体として)

en: date the data was created (as a GDate structure)
ja: データが作成された日付 (GData 構造体として)

en: description
ja: 詳細

en: detected capabilities in stream
ja: ストリーム内のケイパビリティを検出しました

en: device manufacturer
ja: デバイス製造元

en: device model
ja: デバイスモデル

en: disc count
ja: ディスク枚数

en: disc number
ja: ディスク番号

en: disc number inside a collection
ja: コレクション内のディスク番号

en: duration
ja: 演奏時間

en: empty pipeline not allowed
ja: 空のパイプラインは許可されません

en: encoder
ja: エンコーダー

en: encoder used to encode this stream
ja: このストリームをエンコードするのに使ったエンコーダー

en: encoder version
ja: エンコーダーバージョン

en: episode number
ja: エピソード番号

en: file attached to this stream
ja: このストリームに添付されたファイル

en: genre
ja: ジャンル

en: genre this data belongs to
ja: このデータが属しているジャンル

en: image
ja: 画像

en: image related to this stream
ja: このストリームに関連した画像

en: keywords
ja: キーワード

en: language code
ja: 言語コード

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
ja: このストリームの ISO-639-1 または ISO-639-2 で書かれた言語コード

en: language name
ja: 言語名

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
ja: GStreamer 時間単位 (nanoseconds) での長さ

en: license
ja: ライセンス

en: license of data
ja: データのライセンス

en: license uri
ja: ライセンス uri

en: location
ja: 場所

en: lyrics
ja: 歌詞

en: maximum bitrate
ja: 最大ビットレート

en: maximum bitrate in bits/s
ja: 最大ビットレート (bits/秒)

en: minimum
ja: 最小値

en: minimum bitrate
ja: 最小ビットレート

en: minimum bitrate in bits/s
ja: 最小ビットレート (bits/秒)

en: no element "%s"
ja: エレメント "%s" がありません

en: no property "%s" in element "%s"
ja: プロパティ "%s" がエレメント "%s" にありません

en: no source element for URI "%s"
ja: URI "%s" のソースエレメントがありません

en: nominal bitrate
ja: 公称ビットレート

en: nominal bitrate in bits/s
ja: 公称ビットレート (bits/秒)

en: organization
ja: 組織

en: peak of the album
ja: アルバムのピーク

en: peak of the track
ja: トラックのピーク

en: performer
ja: 演奏者

en: preview image
ja: プレビュー画像

en: preview image related to this stream
ja: このストリームに関連したプレビュー画像

en: readable
ja: 読み込み可能

en: season number
ja: シーズン番号

en: serial
ja: シリアル

en: serial number of track
ja: トラックのシリアル番号

en: subtitle codec
ja: 字幕コーデック

en: title
ja: タイトル

en: title sortname
ja: タイトルのソート名

en: track count
ja: トラック数

en: track number
ja: トラック番号

en: track number inside a collection
ja: コレクション内のトラック番号

en: version
ja: バージョン

en: version of the encoder used to encode this stream
ja: このストリームをエンコードするのに使ったエンコーダーのバージョン

en: version of this data
ja: このデータのバージョン

en: video codec
ja: 動画コーデック

en: writable
ja: 書き込み可能
